HTML

Slágermagyarázó

Hogy mit is fütyültek egykor azok az unásig emlegetett suszterinasok, az ma már rejtély. De az nem kétséges, hogy nagy slágerek mindig voltak, és ezek a slágerek immár nemzedékek sora számára váltak emlékezetessé. Ez az oldal e dalok történetéé a múlt századelőtől a század derekáig. Jó számok, kedves számok, nagy számok - szép számmal!

Friss topikok

Hermin, a leveses meg a csalogány

2013.02.04. 10:00 Slágermagyarázó

_saved-on-db-9adb92c1-c7bf-43ae-abd3-3d02a99210bf_1359922530.jpg_720x470

Képünkön egy derűs asztaltársaság 1911-ből, Trieszt egyik vendéglőjének teraszán. A fotográfia bal szélén látható méltóságos tartású hölgy Blaha Lujza, míg a jobbról második úr az asztalnál a ma leginkább tyúkhúsleveséről ismert színészfejedelem: Újházi Ede. A realista színjátszás úttörője a zenés színház és közelebbről a slágerszámok forrásává váló János vitéz ősbemutatója körül is elévülhetetlen érdemeket szerzett: ő ajándékozta a címszerepet játszó Fedák Sárinak díszes karikás ostorát, s ő vállalta magára a feladatot, hogy az ősbemutató estéjén a színfalak mögül kutyaugatást utánozva előkészítse a pásztorok királyának színrelépését.

Mi most elsősorban mégis az asztalnál középen helyet foglaló Solti Hermin miatt mutatjuk e képet. A malac dalok múltkor emlegetett királynője okán, akiről Kellér Dezső így írt visszaemlékezéseiben, felidézve a Soltinak költött első szám keletkezését:

"A szerelmi élet örömdús pozitívumaiból és csüggesztő negatívumaiból hamar összehozok majd egy magánszámot. Beültem a Japánba, és mert szeretem a rendszeres munkát, mindenekelőtt lelkiismeretesen összeírtam azokat a testi funkciókat, amelyek egy pikáns Solti-kuplé alapját képezhetik. Utána ami káromkodás hirtelen eszembe jutott, azt is mind papírra vetettem, hogy legyen elegendő nyersanyagom. Aztán elkezdődött a vajúdás. Végül valahogy összeállt a szám. Megnéztem az órámat, fél hét, Solti ilyenkor már benn van az öltözőjében. Ugrás, vigyük el neki! Pár perc múlva már ott álltam Solti öltözője előtt. Kopogtatásomra kinyílt az ajtó. A művésznő már szereplésre készen, estélyi ruhában állt a tükör előtt. Kézcsók és bemutatkozás. Solti kedvesen hellyel kínált, és elkezdett beszélgetni velem. Melegen érdeklődött családomról, munkámról, egész életemről. A  társalgásnak olyan színezete volt, mint amikor egy háziasszony ismerkedik a vendéggel, aki első ízben lépte át otthonának a küszöbét. Ezek után érthető, hogy amikor arra kért, olvassam fel a számot, fülig pirultam zavaromban.

- Nagyságos asszonyom - dadogtam -, ne haragudjon, de hogy képzeli rólam? Ilyesmit én egy hölgy előtt? Ha megengedi, itthagyom, de könyörgök, csak akkor tessék belenézni, amikor már elmentem..."

Szólj hozzá!

Címkék: Kellér Dezső Blaha Lujza Fedák Sári Solti Hermin Újházi Ede

A bejegyzés trackback címe:

https://slagermagyarazo.blog.hu/api/trackback/id/tr375061246

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
aaa
süti beállítások módosítása