HTML

Slágermagyarázó

Hogy mit is fütyültek egykor azok az unásig emlegetett suszterinasok, az ma már rejtély. De az nem kétséges, hogy nagy slágerek mindig voltak, és ezek a slágerek immár nemzedékek sora számára váltak emlékezetessé. Ez az oldal e dalok történetéé a múlt századelőtől a század derekáig. Jó számok, kedves számok, nagy számok - szép számmal!

Friss topikok

Icukám, ez a mi dalunk - Megáll az idő

2013.02.18. 10:20 Slágermagyarázó

Bágya András slágere ma a legtöbbünk tudatában alighanem Gothár Péter azonos című, s mára emblematikussá vált filmjével kapcsolódik össze. Pedig 1960-ban eredetileg egy építész technikus és egy diáklány szerelmét festette alá – a Szabó családban.

„Halász Feri: De mielőtt elmégy, ki tudja, hogy megint mikor találkozunk. Szeretnék átadni neked egy hanglemezt. Lejátszhatom?
Szabó Icu: Olyan szamár vagy...
Halász Feri: Még nincs forgalomban, és egy kicsit úgy érzem, hogy neked szól. Te hallod először. Meghallgatod velem?
Szabó Icu: Igen... Veled."

1960 elején ez a romantikus párbeszéd vezette fel a Magyar Rádió még viszonylag új keletű, ám máris hihetetlenül népszerű sorozatában, a Szabó család egyik adásában a legelőször Vámosi János által énekelt slágert, benne a szerelmes emberpárok örökszép, bár csalóka érzésével: „a földön csak te vagy és én vagyok".

Szabó bácsi és Szabó néni talpraesett leánya, az utóbb orvosi pályára lépő Icu szíve ekkor már és – tegyük hozzá – ekkor még a Lőte Attila hangján megszólaló Halász Feriért dobogott, így az utóbb Icu első férjévé előlépő fiatalember jószerint nyitott kapukat döngetett Bágya András és G. Dénes György (valamint a sorozatot rendező és ifjúsági scifi-író László Endre) dalával. (Icu szívét azután a sajnálatosan vízbe fulladt Tibor, majd az újságíró Kárpáthy Zoltán bírta, mindkétszer Zenthe Ferenc hangján, de már egy másik történet.) A népszerűsítés korai mintapéldája gyanánt mindenesetre egy héttel később újra felhangzott a dal a soros epizódban, immár ismerős slágerként hirdetve a szubjektív időérzékelés egyik alapesetét.

A szám azután – már jóval Gothár filmje előtt – korjellemző slágerré vált, s talán legemlékezetesebb előadójává Bágya András hitvese, Hollós Ilona lett. De nem az egyedüli előadójává, hiszen a számot például a hatvanas években több alkalommal is Budapestre látogató svájci táncdalénekes, az akkoriban oly népszerű Vico Torriani is énekelte esztrádműsorokon, éppenséggel nem is ügyetlenül megbirkózva a magyar nyelvvel, amint erről egy másik magyar szám előadása is meggyőzhet minket:

Szólj hozzá!

Címkék: G. Dénes György Hollós Ilona Bágya András Vámosi János Vico Torriani

A bejegyzés trackback címe:

https://slagermagyarazo.blog.hu/api/trackback/id/tr265085980

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
aaa
süti beállítások módosítása